BIK I BUDOWANIE HISTORII KREDYTOWEJ

W tym wpisie skupię się na elemencie historii kredytowej czyli tzw. BIK (Biuro Informacji Kredytowej) i BR (bankowy rejestr).

Na początku wyjaśnienie pewnego mitu odnośnie BIK – jest to baza w której są wszystkie kredyty i te dobrze obsługiwane co jest na plus w przypadku wnioskowania o kredyt jak i mniej pożądana sytuacja czyli te źle obsługiwane. Sytuacją idealną jest posiadanie tylko dobrej historii i trzeba nad tym popracować. Warto podejść to sprawy w sposób bardziej świadomy i z wyprzedzeniem. Nigdy nie jesteśmy w stanie ze 100% pewnością założyć czy będziemy potrzebowali kredytu. Jak pokazują statystyki mimo, że nie chcemy większość osób prędzej czy później jednak kredyt zaciąga. Należy dbać o swoja pozytywną historię kredytową i ją budować od początku gdy zaczynamy zarobkować i korzystać z pożyczek bankowych.

Na początku nie będzie potrzebny duży kredyt i tu sugeruje aby zacząć korzystać z małych rozwiązań finansowych np. 6 lub 12 rat za 0% do tego karta kredytowa np. z limitem 1000zł. Karta kredytowa będzie spłacana w cyklu rozliczeniowym i wówczas nie wygeneruje żadnego kosztu.

Wiemy, że w BIK są wszystkie kredyty to teraz warto wiedzieć w jakiej są one kondycji ponieważ mogło się zdarzyć, że jest jakaś zaległość. Istnieje możliwość samodzielnego sprawdzenia historii kredytowej w BIK poprzez złożenie wniosku przez www.bik.pl lub np. przez rachunek w banku, który taką usługę udostępnia. Taki raport przez stronę BIK kosztuje od 39zł a przez ROR w PKO od 27zł za jeden raport.

Występuje jeszcze jedna baza, która jest często problemem przy negatywnej historii kredytowej a mianowicie BR (Bankowy Rejestr). Jest to baza do której wpisywani są nierzetelni klienci i osoba, która jest w tej bazie nie ma szans na kredyt hipoteczny. Przy kredytach gotówkowych są banki, które nie sprawdzają Bankowego Rejestru. Mam w swojej praktyce przypadki, gdzie udawało się wykreślić z Bankowego Rejestru jednak częściej banki odmawiały wykreślenia i trzeba było czekać pełne 5 lat aż zobowiązanie nie będzie już przetwarzane.

Reasumując budowanie dobrej historii kredytowej wymaga sumienności i dbania o terminowość w spłacie zobowiązań. Dobra historia kredytowa wróci w formie korzystniejszych ofert ze strony banku. Zła historia wpływa na gorsze warunki cenowe lub odmowę otrzymania kredytu.

Blogowe nowości

- sprawdź, przeczytaj -

[adl-post-slider id=37]