Co się dzieje w hipotekach we wrześniu 2020

W kilku punktach opiszę co obecnie dzieje się na rynku kredytów hipotecznych.

Oprocentowanie – Wibor obniżył się do poziomu około 0,25. Marże są na zbliżonym poziomie około 2% w zależności od wkładu własnego i aktualnej oferty. Koszt odsetkowy kredytu jest na bardzo niskim poziomie. Porównując do inflacji to jest to poziom bardzo atrakcyjny. Uwzględniając wszystkie koszty kredytu RRSO jest około 3%. Dobrze obrazuje to całkowity koszt kredytu np. 200 tyś zaciągnięte na 30 lat wynosi obecnie od 80 000zł – 90 000zł w top 4 oferty. Dla porównania 10 lat temu ten sam kredyt kosztowałby całkowicie 260 000zł.  To nie pomyłka trzy razy więcej wychodziło.

Wkład własny – występują dalej oferty z 10% wkładem własny. Część banków zwiększyła wymagany wkład własny. Są też takie przypadki, gdzie nastąpiło ponowne jego zmniejszenie.

Dostępność kredytów – osoby, które wykazują dochody mogą spokojnie próbować starać się o kredyt. Są normalne warunki liczenia zdolność. Np. dochód netto 3000zł na 1 osobę w wieku 30 lat pozwala otrzymać kredyt od 60 000zł do nawet 300 000zł. Na tym przykładzie widać jak duża potrafi być rozpiętość w liczeniu zdolności między bankami.

Branże wykluczone – w niektórych bankach jeszcze występują. To, że w jednym banku jest coś takiego jak branża wykluczona nie znaczy, że cały rynek taki jest. Należy poszukać banku, który zaakceptuje daną branże.

Dochody z zagranicy – dalej obowiązuje zasada, że otrzyma się kredyt w dochodzie w którym się zarabia lub jak są dwa dochody w pln i walucie to ten, który jest przeważający. Można otrzymać kredyt na podstawie dochodów z umów o pracę. Działalności gospodarcze zarejestrowane za granicą nie są akceptowane.

Kredyt dla kierowców – dochody kierowców zawodowych są przyjmowane do liczenia zdolności. Przyjmuje się podstawę i diety z minimum 6 miesięcy. Diety muszą wpływać na ROR aby były uwzględnione do zdolności.

Umowa na czas określony – są akceptowane w zależności od stażu i czasu trwania umowy do przodu. Każdą sytuacje należy rozpatrywać indywidualnie i nie sugerować się tym, że znajomy dostał odmowę bo ma umowę na czas określony. Spotkałem się ostatnio z taką opinią u jednego z klientów.

Zaniżanie wyceny nieruchomości – analitycy bankowi niechętnie chcą przyjmować maksymalne widełki dla wyceny nieruchomości. Występuje obawa o to, że ceny nieruchomości mogą spaść i bank chce mieć odpowiednią wartość zabezpieczenia. Wykorzystałbym to jako argument negocjacji ceny ze sprzedającym. Klienci ostatnio byli w takiej sytuacji, że bank obniżył wartość mieszkania i mimo, że umowa przedwstępna była podpisana cena ostateczna została obniżona o kilka tysięcy złotych.

Kredyt hipoteczny jest najbezpieczniejszym rodzajem kredytu występującym na rynku. Bank ma zabezpieczenie i znacznie większą gwarancje spłaty ponieważ środki udzielane są na własne cele mieszkaniowe. Kredytobiorca otrzymuje tanie rozwiązanie rozłożone na długi okres.

Zapraszam do kontaktu osoby potrzebujące kredytu hipotecznego. Masz odmowę ze swojego banku to jeszcze nie znaczy, że nic nie można z tym zrobić.

Pomogę w otrzymaniu kredytu.

Za moją pracę nie płacisz.

Polecam wpisy:

Pytania klientów

Blogowe nowości

- sprawdź, przeczytaj -

[adl-post-slider id=37]