CO SPRAWDZIĆ PRZED KUPNEM MIESZKANIA

Jesteście już po wyborze lokalizacji i wiecie na którym osiedlu chcecie kupić mieszkanie w tym wpisie pisałem na co zwrócić uwagę przy wyborze lokalizacji https://www.kredytporady.pl/kryteria-przy-wyborze-lokalizacji-na-zakup-mieszkania/

Potencjalne mieszkanie do zakupu znalezione.

Kolejny etap to sprawdzenie mieszkania pod wieloma względami i tu się pojawiają bardzo istotne elementy, które należy wziąć po uwagę. Te kryteria mają znaczenie przy cenie i jej negocjacji. Jeśli dobrze się rozeznacie w temacie to minimalizujecie ryzyko złego zakupu.

Poniżej najważniejsze elementy:

  1. Stan techniczny budynku w którym znajduje się mieszkanie – kupujecie dla siebie często w kredycie na 30 lat należy wziąć pod uwagę jak dana nieruchomość wygląda z zewnątrz. Obejść budynek dookoła, zobaczyć jaki ma dach, elewacje, pęknięcia z zewnątrz a także w klatce. Najlepiej jest się przejść schodami a także zjechać windą. Jeśli budynek jest w złym stanie technicznym to fundusz remontowy może być wysoki lub może wzrosnąć.
  2. Stan techniczny mieszkania – czy mieszkanie wymaga remontu i czy chcecie taki remont przeprowadzać. Jeśli mieszkanie jest po remoncie to czy zostało zrobione z tym co deklaruje sprzedający np. czy gruntowny remont obejmuje też wymianę elektryki. Przy gruntowym remoncie poproście o dokumentacje fotograficzną, która potwierdzi zakres wykonanych prac. Stan techniczny łazienki i sanitariów. Kuchnia w jakim jest stanie i agd czy jest sprawne. To jest bardzo rozległy temat któremu poświęcę oddzielny wpis ponieważ elementy, które należy sprawdzić jest znacznie więcej.
  3. Stan prawny nieruchomości – na początku można samemu sprawdzić poprzez księgi elektroniczne https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do . W dziale II sprawdzicie kto jest właścicielem. Jak w dziale III pojawi się wpis komornika to trzeba z nim rozmawiać i wierzycielami. Będzie to transakcja problemowa i z większym ryzykiem. Przy zakupie w kredycie doradca finansowy a potem analitycy bankowi będą sprawdzać czy stan prawny jest uregulowany. Przy zakupie za gotówkę skorzystajcie z pomocy dobrego notariusza. Notariusz to prawnik, który każdą transakcje sprawdzą pod kontem prawny. Uważam, że korzystając z dobrego notariusza mocno eliminujemy ryzyko wad prawnych.
  4. Powierzchnia użytkowa mieszkania – na podstawie księgi wieczystej dowiecie się ile metrów ma mieszkanie. Zdarza się, że w ogłoszeniu podaje się powierzchnię z piwnicą lub innymi przynależnościami typu strych a te powierzchnie inaczej są wyceniane przez rzeczoznawcę majątkowego. Ma to znaczenie przy ustaleniu wartości kredytu hipotecznego i oczywiście przy negocjacji ceny. Jeśli w powierzchni całkowitej są podane elementy nie użytkowe to je należy wycenić oddzielnie.
  5. Układ mieszkania – czy pokoje są ustawne, kuchnia jaki ma potencjał i czy zmieści się wszystko co chcecie w niej mieć. Łazienka wymiary i jej rozplanowanie. Jeśli nie jestem pewny czy powierzchnia danego pomieszczenia będzie wystarczająca to robię pomiary a potem szkic 1:10 lub 1:20 w zależności od wielkości pomieszczenia. Pokoje przejściowe są minusem to tak jak by mieć większy korytarz lub garderobę. Należy wyceniać oddzielne samodzielne pokoje i je brać najbardziej pod uwagę.
  6. Koszty utrzymania nieruchomości – jak wysokie są opłaty do spółdzielni lub wspólnoty. Opłaty potrafią być bardzo różne. Ten sam zarządca na jednym osiedlu ma zawiązane kilka wspólnot i między wspólnotami opłaty potrafią się różnić o kilkanaście procent. To samo dotyczy spółdzielni. Najlepiej poprosić o ostatnie ustalone zaliczki i będzie z niego widać co ile kosztuje lub zadzwonić do zarządcy z pytaniem ile w danym bloku wynoszą opłaty.
  7. Sąsiedztwo – chodzi o najbliższych sąsiadów. Nie jesteście w stanie tego ocenić przy pierwszej wizycie, ale przejście się schodami po klatce, zapytanie przechodzących sąsiadów jak się mieszka lub przyjechanie wieczorem w piątek lub sobotę urealni pewien obraz tego jak będzie się mieszkać w przyszłości. Czy nie ma sąsiada ze szczekającym psem całe dnie, imprezowego towarzystwa. Można stanąć pod klatką z 10 minut wcześniej i zapytać się wchodzących do bloku sąsiadów.
  8. Winda – dla osób starszych i tych które planują powiększenie rodziny będzie to miało w przyszłości istotne znaczenie. Zanim dzieci nauczą się chodzić po schodach minie kilka lat a powrót z zakupów z dzieckiem na rękach to jest spory wysiłek.
  9. Widok z okna – fajnie mieć widok na zieleń i takie mieszkania są najbardziej pożądane. Jak do tego są jeszcze ptaszki, które sobie rano ćwierkają to jest to bardzo miłe i relaksujące. Przy zakupie nowego mieszkania należy zwrócić uwagę na plan zagospodarowania bo może się okazać, że za rok zieleń zniknie i powstanie kolejny blok.
  10. Nasłonecznienie mieszkania – nasłonecznione mieszkania są cieplejsze przez co tańsze w utrzymaniu. Promienie słoneczne mają pozytywny wpływy na samopoczucie. Jest to bardzo fajny motywator do porannego działania.
  11. Balkon – brak balkonu to wada. Będziecie zmuszeni suszyć pranie w mieszkaniu i narażacie się na powstanie wilgoci. Dzieci lubią spędzać czas na balkonie a wy w tym czasie możecie wypić sobie kawę. Po pracy można się na leżaku zrelaksować lub poopalać się.
  12. Hałas za oknem – czy jest duży hałas z pobliskiej drogi. Może jakieś torowisko lub linia PKP. Warto wyjść na balkon i zobaczyć otoczenie. Zimom okna są zamknięte ale latem praktycznie cały czas będą otwarte i będzie to uciążliwe.

Punktów jest sporo i pewnie coś by można jeszcze dodać. Wymieniłem te najważniejsze na które należy zwrócić uwagę przy zakupie. Uważam, że każdy powinien sam ocenić co dla niego jest najważniejsze w dopasowaniu idealnego mieszkania do swoich potrzeb. Można stworzyć sobie listę swoich kryteriów i nadać liście odpowiednią punktacje. Życzę powodzenia w poszukiwaniach i trafnego zakupu.

Blogowe nowości

- sprawdź, przeczytaj -

[adl-post-slider id=37]