JAK OCENIĆ STAN TECHNICZNY MIESZKANIA

Stan techniczny mieszkania – to jak z kupnem samochodu i jak ktoś się nie zna to może kupić bubla. Właściciel mieszkania wie jakie mieszkanie ma mankamenty i w trakcie rozmowy jesteś w stanie wyczuć czy to co mówi jest zgodne z tym co widzisz.  Obecnie na rynku jest wiele mieszkań po tzw. Liftingu (odświeżenie). Ładnie wygląda obecnie ale jak długo wytrzyma po remoncie to nie jesteś tego w stanie ocenić i wyjdzie to dopiero w przyszłości w trakcie eksploatacji.

Zapraszam na materiał wideo, gdzie omawiam te elementy.

Najważniejsze na które należy zwrócić uwagę to:

  1. Elektryka (aluminium czy miedź). Ma to ogromne znaczenie przy ewentualnym remoncie. Aluminium można jeszcze bardzo często spotkać w budownictwie z dużej płyty. Wymiana instalacji elektrycznej jest to spory koszt, który wyniesie kilka tysięcy złotych. Zakres prac, który należy wykonać jest mocno pracochłonny i generuje dużo bałaganu. Na rynku można spotkać się z tym, że tylko częściowo jest wymieniona elektryka lub są założone nowe gniazda elektryczne a instalacja jest aluminiowa.
  2. Stan łazienki, płytki łazienkowe – remont łazienki to jest wydatek kolejnych kilku tysięcy złotych. Można spotkać się z praktyka malowania płytek lub naklejania płytki na płytkę. Jedno i drugie rozwiązanie jest podejściem minimalistycznym. Nie tak powinno się to wykonywać. Efekt końcowy robi wrażenie, ale trwałość pozostawia wiele do życzenia.
  3. Podłogi – nie patrzcie na to, czy jest ładny panel tylko trzeba dobrze ocenić co jest pod nim. Dotyczy to w większym stopniu budynków, w których są drewniane podłogi i niestety można się zdziwić jak się postawi szafę a ona się zapadnie – takie przypadki też widywałem.
  4. Kuchnia – jeśli nie podoba się obecna kuchnia to miejcie świadomość, że wymiana kuchni z AGD to koszt kilku tysięcy złotych. Jeśli kuchnia jest sprzedawana z AGD to warto sprawdzić czy urządzenia są sprawne. Warto poprosić o włączenie, zajrzeć do lodówki, piekarnika. Zobaczyć jak otwierają się drzwiczki w szafkach. Im więcej zobaczycie tym lepiej ocenicie stan techniczny.
  5. Okna – drewno z przed kilkunastu lat jest na pewno do wymiany. Plastik czy się dobrze domykają. Warto podejść i każde okno otworzyć. Przy okazji możecie wyjrzeć przez okno i zobaczyć otoczenie. Spółdzielnie mieszkaniowe zwracają część kosztów za wymianę okien – warto zapytać w spółdzielni jakie są możliwości dofinansowania.
  6. Drzwi wewnętrzne – wymiana stalowych ościeżnic to dość karkołomne zadanie. Wymaga wycinania w żelbetonie co jest bardzo pylącym zajęciem. Materiał i robocizna to około 1000zł za jeden komplet.
  7. Drzwi zewnętrzne – jeśli chcecie mieć odpowiednie wygłuszenie i odpowiednią klasę bezpieczeństwa drzwi antywłamaniowych to koszt minimum około 2,5 tyś złotych.
  8. Ścianki działowe – w starszym budownictwie jest to przede wszystkim tzw. plaster miodu. Ścianki działowe, który przez lata mocno się zdeformował. Aby go wyprostować to trzeba poświęcić sporo czasu i lepszym rozwiązaniem może być postawienie na nowo ścianek działowych i puszczenie nowej elektryki. Można też na tą warstwę nakleić warstwę regionów.
  9. Sufity – minusem jest to, że często sufity są nierówne i występują pęknięcia. Najlepszym rozwiązaniem będzie obniżenie sufitów, aby pozbyć się pęknięć i nieruchawości.

Jeśli ktoś potrzebuje się poradzić w tematyce zakup i otrzymania finansowania na zakup nieruchomości zapraszam do kontaktu. Jako ekspert finansowym pomagam w otrzymaniu najkorzystniejszego kredytu hipotecznego.

Blogowe nowości

- sprawdź, przeczytaj -

[adl-post-slider id=37]