JAKA LOKALIZACJA NA ZAKUP MIESZKANIA

Kluczowa przy wyborze nieruchomości jest lokalizacja. Oczywiście jest wiele innych aspektów, które też trzeba rozważyć i brać pod ocenę. Niemniej bardzo ważna jest lokalizacji – większość kupujących kieruje się przede wszystkim ceną a pomija zbadanie rynku pod kontem lokalizacji.

Jeśli jest to zakup dla siebie na dłużej a nieruchomość w dobrej lokalizacji jest droższa to każde 10 000zł kredytu więcej to wzrost na racie o 52zł/miesięcznie. Dobre lokalizacje lepiej się sprzedają, gdyby się okazało, że chcecie w przyszłości zmienić nieruchomość.

W tym wpisie podpowiem na jakie elementy należy zwracać uwagę przy wyborze lokalizacji na zakup nieruchomości.

Analiza dotyczy zakupu prywatnego na cele mieszkaniowe. Poniżej opisuje najważniejsze elementy i oczywiście mogą być też kolejne.

Plan zagospodarowania przestrzennego na osiedlu – dotyczy nowych osiedli, zdecydowanie polecam podejrzeć jakie jest plan na budowę kolejnych bloków. Dzisiaj kupujecie i przekonał was widok na zieleń. Za rok okaże się, że będziecie mieć już widok tyko na nowo powstający blok.

Plan zagospodarowania dla otoczenia – czy są planowane jakieś inwestycje typu budowa obwodnicy, torowiska czy powierzchnie handlowe.

Sklepy – ma to znaczenie z perspektywy funkcjonowania w przyszłości. Starsze osiedla są w pełnie wyposażone w infrastrukturę handlową. Występują markety, warzywniaki, małe punkty handlowe czynne przez 7 dni w tygodniu itp. przy nowszych lokalizacjach liczcie się z tym, że trzeba będzie więcej czasu poświęcić aby zrobić zakupy.

Komunikacja miejsca – nawet jeśli dzisiaj nie korzystacie to wasze dzieci za kilka lat już będą dojeżdżały same do szkoły lub na dodatkowe zajęcia. Ważne jest jak daleko jest oddalony przystanek autobusowy, ile jest linii i jak często jeździ autobus.

Bliskość przyrody – park lub bliskość lasu będzie bardzo cenna w perspektywie wspólnych spacerów, wycieczek rowerowych i dotlenienia się.

Szkoła, przedszkole – będziecie dziecko wozić do szkoły około 180 razy w roku. Jeśli będą znaczne odległości to będzie to miał przełożenie na domowy budżet i co ważniejsze wasz czas.

Parkingi – to najlepiej sprawdzić wieczorem. Problem małej liczby parkingów tak samo dotyczy nowych jak i starszych osiedli. W budownictwie z lat 70 – 80 nie planowano, że będzie tyle samochodów w przyszłości. Na nowych osiedlach miejsc parkingowych jest zrobione więcej tylko odnoszę wrażenie, że samochodów też jakby więcej.

Korki i czas przejazdu do pracy – jaka jest infrastruktura drogowa na osiedlu i wyjazd z niego. Czy będziecie mieli tylko jedną drogę dojazdu do pracy czy są drogi alternatywne. Warto w dniu wolnym pojechać na osiedle i zmierzyć czas przejazdu pod miejsce pracy. Można też w google map wyznaczyć sobie trasy dojazdu i zobaczyć jak to wygląda w waszych porach dojazdu i powrotu z pracy. Spotykałem się z opiniami, że lepiej mieszkać z dala od miejsca pracy, aby o niej nie myśleć w czasie wolnym. Jako finansista liczę przede wszystkim finanse czyli ile kosztuje dojazd i ile temu poświęca się czasu.

Zajęcia dodatkowe dla dzieci – im bliżej tym łatwiej później pogodzić plan dnia. Nawet jeśli teraz nie potrzebujecie to zwróćcie uwagę na to jak będzie to w przyszłości wyglądało.

Place zabaw – jeśli macie lub planujecie dzieci to fajnie, aby były na osiedlu place zabaw ponieważ będą świetnym miejsce na spotkania z rówieśnikami. Wy poznacie sąsiadów i się zintegrujecie. Osoby, które nie mają dzieci mogą nie potrzebować tego typu atrakcji i lepiej poszukać spokojniejszej lokalizacji. Zależy kto co lubi.

Bezpieczeństwo – możecie się kila razy przejść wieczorem po danym osiedlu na spacerze. Sami ocenicie czy czujecie się bezpiecznie. Warto też podejść do pobliskiego sklepu zapytać się jak wygląda kwestia bezpieczeństwa. Przy okazji wizytacji terenowej sprawdzicie wiele innych punktów z powyższej listy.

Perspektywy dla lokalizacji – przy nowym budownictwie bardzo istotne co planowane jest w przyszłości dla danego osiedla. Jakie powstaną miejsca oświaty, kultury i lokale usługowo – handlowe. Czy powstaną pojedyncze bloki czy całe osiedle z infrastrukturą.

Zanieczyszczenia – ostatnio bardzo popularna kwestia smogu. Planując mieszkać wiele lat w wybranym miejscu lepiej jednak nie być podtruwanym. Występują mapy smogowe, które ostrzegają o takich miejscach. Jeśli sąsiednie bloki są starszego budownictwa to mogą być na własny opał. Zimową porą wystarczy się przejechać wieczorem i będziecie czuć jakie jest powietrze.

Nieprzyjemne zapachy – ten problem dotyczy bardziej obrzeży jeśli w pobliżu są jakieś przetwórnie, wysypisko śmieci lub składy czegoś nieprzyjemnego w zapachu.

Hałas – bliskość strefy, obwodnicy, kolej, lotnisko. Zimową porą przy zamkniętych oknach nie będziecie słyszeć. Gorzej będzie latem gdy trzeba będzie spać przy otwartym oknie.

Opinie o osiedlu – można popytać kogoś znajomego jak się mieszka w danej lokalizacji. Co jest fajnego a co uciążliwego. Policja prowadzi też statystyki bezpieczeństwa jeśli nie znacie danego terenu i nie macie kogo się zapytać.

Lista jest długa i znaczenie poszczególnych punktów będzie różna dla danej osoby. Będziecie mieszkać w danej lokalizacji przez dłuższy czas i warto poświęcić odpowiednią ilość energii na wybranie tej najbardziej optymalnej dla Was i nie kierować się tylko ceną. Niższa cena z czegoś wynika. Lokalizacja ma ogromy wpływ na cenę i dobra lokalizacja jest w cenie nieruchomości a czy warto za to więcej zapłacić to już każdy sam sobie musi na to pytanie odpowiedzieć. Można też poszukać kompromisu poprzez mniejszy metraż w bardzie ustawnym mieszkaniu niż większe mieszkanie w niższej cenie za m2.

Blogowe nowości

- sprawdź, przeczytaj -

[adl-post-slider id=37]