Patrząc całościowo na rok 2019 to był to rok lepszy niż zakładano na jego początku. W 2020 jesteśmy mądrzejsi o wydarzenia z 2019 jednak wiele było głosów, że 2019 będzie słabszy i przyniesie znaczne spowolnienie gospodarcze. Prognozy analityków na 2019 były obciążone negatywnymi nastrojami z ostatniego kwartału 2018. Był to czas nakręcania wojny handlowej na linii USA – CHINY i perspektywy dalszych podwyżek stóp procentowych. To się przełożyło na nastroje na rynkach finansowych i największe giełdy zanotowały wówczas kilkunastoprocentowe spadki w ostatnim kwartale 2018 roku – obrazowo to widać na wykresie poniżej (wykres za 3 lata S&P 500).
W trakcie roku mocno zmieniła się optyka na stopy procentowe i mieliśmy do czynienia ze zmianą działań banków centralnym i pojawiło się wstępne porozumienie na linii USA – CHINY.
STOPY PROCENTOWE
Na rynku stóp procentowych działo się dosyć sporo jak na jeden rok. Nastąpiła zmiana o 180 stopni w działaniach, które zostały wykonane przez dwa najważniejsze banki centralne na święcie. Założenia początkowe były nastawione, że będzie zacieśniania polityka pieniężna a finalsnie nastąpiło jej łagodzenie. Jest to ciekawy eksperyment monetarny, w którym od 10 lat rynki finansowe są na kroplówce płynnościowej poprzez dodruk pieniądza i niskie stopy procentowe. Poniżej opisze oddzielnie działania banków centralnych:
FED – System Rezerwy Federalnej w Stanach Zjednoczonych
W 2018 roku w Stanach Zjednoczonych miały miejsce cztery podwyżki stóp i zakładano, że w 2019 roku miały nastąpić kolejne podyżki i kontynuacja zacieśniania polityki pieniężnej. Sytuacja mocno uległa zmianie i w 2019 roku zamiast podwyżek były 3 obniżki stóp procentowych a także zwiększenie udziału na rynku finansowym poprzez skup bonów skarbowych.
EBC – Europejski Bank Centralny
Podjął działania, które poluzowały politykę pieniężną poprzez: specjalne pożyczki dla banków komercyjnych, została zwiększona podaż pieniądza w obiegu oraz obniżona stopa depozytowa do – 0,5%. Te działania mają pobudzić akcje kredytową, zwiększyć płynność a także stymulować gospodarki europejskie, które są w stagnacji.
RPP – Rada Polityki Pieniężnej
W trakcie roku został zachowany status quo i stopy procentowe nie uległy zmianie. Przewodniczący Rady podkreślał, że nie ma powodu podwyższać stóp jeśli nie został przekroczony poziom 3,5% inflacji.
MARKI BANKÓW
Dwie kolejne znane marki znikają z polskiego rynku RAIFFAISEN – POLBAN został przejęty przez PARIBAS i jest obecnie jeden bank BNP Paribas w aktywach którego jest między innymi też BGŻ.
Znika z polskiego rynku również marka Eurobanku, który został przejęte przez Millennium.
Konsolidacja rynku bankowego trwa od 10 lat i jeszcze kilka banków zmieni właściciela w najbliższych latach.
INFLACJA
Od początku 2019 był widoczny wzrost inflacji. Pierwszy raz od 2012 roku inflacja przebiła poziom celu czyli 2,5% (czerwona linia). Wzrost cen powinien kształtować się w poziomie od 1,5% do 3,5%. Jest to przerywana linia na wykresie. Po przekroczeniu celu inflacyjnego Rada Polityki Pieniężnej (RPP) może interweniować poprzez podniesie stopy procentowej, aby zatrzymać wzrost ceny.
GIEŁDA
Polska giełda w 2019 roku dalej była bardzo słaba w porównaniu do innych rynków. Zagraniczne giełdy osiągały kolejne rekordy za to na naszej Giełdzie Papierów Wartościowych poruszaliśmy się w trendzie bocznym bez określenia kierunku. Do tego mało debiutów, więcej spółek wyszło z GPW niż na nią weszło, obroty systematycznie spadały i generalnie czuć było marazm. Jeśli się nie pojawił większy kapitał zagraniczny to wiało nudą. Brak polskiego kapitału powodowało, że brakowało paliwa do wzrostów. Poniższy wykres całego WIG za 3 lata bardzo wiele mówi jaki mieliśmy klimat inwestycyjny na GPW w ostatnim roku.
Kilka lat temu nasza GPW podążała za trendami światowymi, które przychodził ze Stanów Zjednoczonych. Widać na poniższym wykresie, gdzie jest porównanie S&P500 i WIG za 10 lat jak mocno odbiegamy od tego co się dzieje w Stanach Zjednoczonych. Pozostaje mieć nadzieję, że coś się zmieni w tej tematyce w 2020 roku.
Rok 2019 to już historia i jest to kolejny rok, który wpisujemy do kalendarza. Moim zdaniem zakończył się lepiej niż wskazywał jego początek. Bardzo ciekawy jestem tego co przyniesie nam 2020.