Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości z dochodami w walucie obcej

Spotykam się z pytaniami czy zarabiając w euro można otrzymać w Polsce kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości. Od razu odpowiem, że tak i na tym można by wpis zakończyć? jednak z uwagi na fakt, że są pewne zawiłości to należy zagadnienie rozpisać bardziej szczegółowo.

Rekomendacja KNF zakłada, że waluta kredytu powinna być zgodna z dochodem przeważającym u wnioskodawców. Jeśli wnioskodawca zarabia w euro to obecnie jedyna waluta w której może otrzymać kredyt hipoteczny to euro.

Są przypadki, gdzie jeden z wnioskodawców zarabia w walucie obcej a drugi w polskich złotych i tu pojawia się już pewne pole manewru. Jeśli dochód w walucie obcej nie jest przeważający (co się bardzo rzadko dzieje) to wówczas zostanie przyjęty dochód w PLN jako przeważający i kredyt będzie w złotówkach a do zdolności zostaną przyjęte dochody w polskich złotych i walucie obcej.

Niektóre Banki „sztucznie” zaniżają dochód walutowy, aby to dochód w polskich złotych był tym głównym, na przykład: mąż zarabia 1500 euro, a żona 2500 zł., w tym przypadku można zaciągnąć kredyt w złotówkach lub w euro w zależności od preferencji. Jeśli wychodzi zdolność, to wówczas dochód w walucie obcej będzie zredukowany do poziomu mniejszego, aby nie był walutą przeważającą w liczeniu zdolności.

Kredyty w walucie obcej są obarczone wyższymi wymogami dotyczącymi minimalnego wkładu własnego ( 20% do 40%), w zależności od okresu kredytowania, który może trwać od 15 do 30 lat.

Kredyt jest udzielony w walucie i przeliczony na złotówki po kursie kupna z tabeli bankowej.

Kredyty walutowe udzielane są w: EUR, USD, GBP, SEK, NOK.

Spłata raty może być w PLN lub w walucie udzielonego kredytu – bardziej opłaca się spłacać bezpośrednio w walucie i omija się wówczas koszt spreadu bankowego.

Dochód w walucie obcej nie jest przeszkodą do kupna nieruchomości w Polsce za kredyt hipoteczny. Minusem jest to, że tylko pojedyncze banki chcą udzielać kredyty w walutach obcych. Można spotkać się z informacją, że nie da się otrzymać kredytu hipotecznego i będziecie namawiani do zaciągnięcia kredytu gotówkowego, który będzie droższym rozwiązaniem.

Jeśli jesteście w podobnej sytuacji i potrzebujecie porady to zapraszam do kontaktu. Podpowiem jakie macie możliwości i pomogę w uzyskaniu kredytu.

Blogowe nowości

- sprawdź, przeczytaj -

[adl-post-slider id=37]