KREDYTY MIESZKANIOWE W POLSCE

W 2019 w Polsce udzielono około 62 mld hipotek – oficjalne dane będą dopiero w marcu. Spokojnie można obstawić, że miniony rok był rekordowy w wolumenie kredytów mieszkaniowych w ostatniej dekadzie.

Poniżej wykres z danymi o udzielonych kredytach hipotecznych od 2008 roku (w MLD Złotych):

Ankiety zebrane przez NBP od przewodniczących komitetów kredytowych w I kwartale 2019 wskazywały, że będzie niewielki popyt na kredyty mieszkaniowe jednak w ciągu 2019 popyt na kredyty utrzymał się na wysokim poziomie. Wzrosły również kwoty udzielanych kredytów.

Banki w 2019 roku zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów i były zmiany w kalkulatorach na zdolności. Z jednej strony zdolności spadały jednak wzrost pensji powodował, że otrzymywane kwoty kredytu były na wyższym poziomie.

Wzrost kosztów budowy i ceny wymuszał na kredytobiorcach wnioskowanie o wyższe kwoty. Stabilny rynek pracy powodował, że kredytobiorcy decydowali się na wyższe kwoty kredytowe.

Marże w ofertach kredytowych w trakcie roku były podnoszone w przedziałach 0,1 – 0,2%. Średnia marża dla całego rynku wzrosła.

Koszty udzielenia są bez zmian. Były dostępne kredyty bez kosztów początkowych. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nie były przygotowane na to, aby je pokryć lub nie miały wystarczającego wkładu własnego.

Komitety kredytowe banków dostosowały swoją politykę kredytową do sytuacji makroekonomicznej i zaostrzyły kryteria aby stopować wzrost ceny nieruchomości i gdyby tego nie robiły to cenny nieruchomości by jeszcze bardziej podrożały.

Podsumowanie zmian w 2019 roku:

Początek roku 2020 nie przyniósł zmian. Warunki cenowe są takie same jak na koniec 2019. Na zdolność nie ma jakieś większej zmiany. Obstawiam, że przewodniczący komitetów kredytowych czekają na rozwój wydarzeń na rynku. W połowie roku będzie więcej wiadomo jak podwyżka pensji i kosztów energii przełoży się na inflacje. Czy firmy będą w stanie przenieść wyższe koszty produkcji na sprzedawane produkty. Czy jeśli inflacja wzrośnie to Rada Polityki Pieniężnej dalej nie będzie podwyższała stóp. Za kilka miesięcy będziemy znacznie więcej wiadomo na ten temat ?

Blogowe nowości

- sprawdź, przeczytaj -

[adl-post-slider id=37]