ZDOLNOŚĆ KREDYTOWA. JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO KREDYTU

Najczęściej spotykane źródła dochodów:

Umowa o pracę – niektóre banki wymagają tylko średniej z ostatnich 3 miesięcy i najlepiej jak wynagrodzenie wpływa na ROR. Jeśli wynagrodzenie nie wpływa to będzie wymagane zaświadczenie z ZUS o podstawie wymiaru składki.

Jeśli planujemy kredyt to jest to świetna okazja do porozmawiania z pracodawcą o podwyżce, można też podnieść sobie średnią dodatkowymi nadgodzinami lub premiami, które też są brane do zdolności. Podwyżka otrzymana „chwilę” przed kredytem jest akceptowana jednak trzeba się liczyć z tym, że analityk bankowy może zakwestionować, że podwyżka dochodu jest zrobiona pod kredyt i w takiej sytuacji pozostaje poszukać innego banku.

Wpływy wynagrodzenia na ROR powoduje, że wymagane jest tylko zaświadczenie o dochodach i wpływy. Brak wpływu równa się zaświadczenie z ZUS (są pewne wyjątki od reguły, ale tego nie mogę napisać?)

Działalność gospodarcza – czas z jakiego jest szacowany dochód to minimum 12 miesięcy. Banki do kredytu hipotecznego wyliczają dochód czyli przychody – koszty – ZUSy i podatki. Z kosztów można wyjąć amortyzację i leasingi operacyjne co zwiększa dochód z działalności gospodarczej. Najlepiej przed zaciągnięciem kredytu porozmawiać z osobą, która prowadzi nam księgowość aby odpowiednio wcześniej przygotować finanse do kredytu. Z doświadczenia mogę podpowiedzieć, że księgowe wiedzą jakie są możliwości finansowe firmy. Biuro księgowe bez problemu wyliczy dochód a specjalista od kredytów oszacuje ile z tego można zrobić zdolności.

Umowa zlecenie – minimum okres uzyskiwania dochodu z umowy zlecenie to 6 miesięcy. Dobrze aby dochód z umowy zlecenie wypływał na ROR. Niektóre banki będą chciał zobaczyć PIT. Minusem tej formy zatrudnienia jest dłużysz czas badania dochodu niż przy umowie o pracę.

Dochód z najmu – minimum okres otrzymywaniu dochodu z najmu to 6 miesięcy. Jest wymagana umowa najmu, wpływy a także pit.

Dobry ekspert kredytowy jest w stanie podpowiedzieć jak uporządkować i udokumentować dochody aby były wiarygodne i akceptowalne przez Banki.

Punkty opisane powyżej nie wyczerpują całej tematyki ponieważ każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie a na pozytywną decyzję kredytową mają wpływ różne inne elementy, które opisałem w https://www.kredytporady.pl/co-jest-sprawdzane-przez-bank-przy-zaciaganiu-kredytu-hipotecznego/

Blogowe nowości

- sprawdź, przeczytaj -

[adl-post-slider id=37]