ZWROT PROWIZJI PO SPŁACIE KREDYTU GOTÓWKOWEGO – WZÓR

Wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 11.09.2019 jednoznacznie wskazuje, że w przypadku wcześniejszej całkowitej spłaty kredytu gotówkowego bank ma obowiązek w przeciągu 14 dni zwrócić część poniesionych kosztów za udzielenie kredytu (prowizja, opłata przygotowawcza, ubezpieczenie itp.). Dotyczy to wszystkich kredytów konsumenckich zawartych od 12 maja 2011.

Przykładowo: kredyt udzielony na 5 lat. Prowizja zapłacona za udzielenie kredytu wynosi 5000zł. Kredyt został spłacony po 2 latach. Wówczas kwota do zwrotu to: 5000/5 lat = 1000zł rocznie. W tej sytuacji do zwrotu jest 3000zł.

Po wyroku TSUE klienci odzyskują swoje środki i są sytuacje często bardzo skrajne, w których kredytobiorcy zostali obciążeni prowizjami początkowymi po nawet 30% – 40 % i mimo, że klient wcześniej spłacił kredyt to bank nie był chętny oddać ani złotówki.

Proces odzyskania prowizji jest bardzo prosty – wystarczy wysłać do banku pismo z prośbą o zwrot (wzór poniżej).

Mam informacje od klientów, że dzwonią kancelarię odszkodowawcze, które proponują odkupienie roszczenia za mniejszą kwotę – nie róbcie tego to są wasze środki i jednym pismem sami sobie załatwicie sprawę.

Na ten moment nie ma przedawnienia roszczeń z tytułu zwrotu prowizji ponieważ dotyczy to kredytów konsumenckich udzielonych po 2011roku. Do kredytów spłaconych do 9 lipca 2018 obowiązuje 10 lat przedawnienia. Kredyty spłacone po 9 lipca 2018 mają 6 letni okres przedawnienia. W zeszłym roku była nowelizacja ustawy dotycząca roszczeń i dlatego jest zmiana.

Blogowe nowości

- sprawdź, przeczytaj -

[adl-post-slider id=37]