Karta kredytowa

Karta kredytowa to kawałek plastiku, który jest bardzo przydatny, wygodny i wielokrotnie niezbędny aby dokonać zapłaty za bilety lotnicze. Płacenie nie swoimi środkami niesie ze sobą ryzyko zbyt pochopnego wydawania za dużej sumy, której w rzeczywistości nie posiadamy.

Sugeruje, aby na początek zacząć od małego limitu w karcie kredytowej np. może to być 1000zł. Jak się wypracuje dobre nawyki i nie doprowadzi do nadmiernego zadłużenia to zawsze można zwiększyć limit – zależy od wysokości płatności i samokontroli przy kupowaniu!!!

Jeśli spełni się kilka zasad to karta kredytowa będzie bezpłatna w obsłudze:

  1. Nie należy wypłacać gotówki z bankomatu.

Tak jest skonstruowane to rozwiązanie, że jak się wypłaci środki z bankomatu to od razu są naliczane odsetki a także prowizja od wypłaconej kwoty.

  1. Całkowicie spłacać w cyklach rozliczeniowych.

Banki różnie ustawiają cykle rozliczeniowe i tu należy dokładnie zapoznać się z warunkami umowy danej karty kredytowej. Opiszę swój przypadek od 10 lat mam jedną kartę kredytową, która place rożne codzienne zakupy i przez 10 lat jej posiadania koszt który poniosłem wynosi 0zł ? czyli bank ciągle pożycza mi swoje pieniądze na 30 dni. Ja kolejnego 15 tego spłacam całość i jest brak odsetek. Przykład np. 15 listopada zrobiłem zakup w sklepie meblowym na 1100zł i zapłaciłem kartą kredytową (wydałem nie swoje pieniądze) i jak co miesiąc 15 grudnia dokonam całkowitej spłaty zadłużenia. Przez te 30 dni jestem na kredycie, który będzie mnie kosztował 0zł co mi się bardzo podoba.

Można samodzielnie dokonać spłaty zadłużenia lub ustawić sobie aby co miesiąc bank sam rozliczył w całości kartę kredytową – występuje taka możliwość w ustawieniach. Jeśli nie spłaci się zobowiązania to wówczas przechodzi się na minimalną spłatę i zaczną naliczać się odsetki.

  1. Robić obroty aby nie było opłaty rocznej.

Warunki umowy określają jakie obroty roczne zwalniają z opłaty za kolejny rok kredytu karty kredytowej. To zapisy z umowy, które można często negocjować i jak zgłosimy się aby zamknąć kartę to wówczas często okazuje się, że kartę kredytową można otrzymać na kolejny rok bez opłat.

PLUSY KARTY KREDYTOWEJ:

Wygodny środek płatności,

Darmowy kredyt,

Bezpieczeństwo,

Potrzebna do zakupów internetowych,

Budowanie historii kredytowej.

MINUSY KARTY KREDYTOWEJ:

Nie można wypłacać gotówki z bankomatu,

Wysokie odsetki za przekroczenie terminu spłaty,

Łatwo można się zbyt mocno zadłużyć,

Generalnie zachęcam do korzystania z tego typu rozwiązania z uwagi na zerowe koszty. Wolne środki w tym czasie mogą pracować na rachunku oszczędnościowym. Istnieje też druga strona medalu jeśli nie będzie się kontrolowało płatności kartą i zbyt pochopnie płaciło można wpaść w zbyt wysokie zadłużenie, które będzie problem uregulować. Należy pamiętać, że płaci się nie swoimi środkami i jeśli nie chce się płacić procentu od wykorzystanego kapitału to trzeba zobowiązanie spłacić w terminie.

Blogowe nowości

- sprawdź, przeczytaj -

[adl-post-slider id=37]